You are here: Home » poradnik szkoleniowy » sprzęt kajakowy » wiosło
wiosło

Materiały szkoleniowe

Wiosło

Kajak poruszany i sterowany jest siłą ludzkich mięśni za pomocą wiosła z dwoma piórami. Podobnie jak kajaki tak i wiosła przeszły dużą ewolucję od bardzo prymitywnych używanych przez Eskimosów do bardzo wytrzymałych o różnym kształcie pióra czy drążka i różnym zastosowaniu. Przy ich produkcji używa się różnorodnych materiałów i najnowszej technologii.
Wiosła aluminiowym drążkiem i polietylenowymi piórami są wytrzymałe i tanie. Ich parametry nie należą do najlepszych, ale z powodzeniem nadają się do użytku przez początkujących kajakarzy i w szkołach kajakowych. Bardziej szlachetne wiosła to te wykonane z kompozytów. Drążki jak i pióra wykonane w tej technologi są dużi lżejsze.

ms_wioslo

W celu czucia prawidłowego chwytu wiosła drążki wioseł najczęściej profilowane są w kształcie owalu ułożonego swoją długą osią prostopadle do pióra co pozwala na kontrolę ułożenia pióra względem ręki. W niektórych wiosłach profilowana jest tylko jedna część (prawa dla wioseł prawoskrętnych) drążka. Poniższy obrazek pokazuje ułożenie profilu drążka względem pióra.
ms_owalwiosla
Drążki niektórych wioseł wyposażone są w miejscach chwytu rękami w piankowe otuliny. Zapewniają one pewny chwyt i izolację termiczną.

ms_wioslo1

 

 

ms_wioslo2

 

 

powyżej dwa wiosła:

1. najczęściej używane z aluminiowym drążkiem i polietylenowymi piórami

2. wiosło z kompozytowym drążkiem ergonomicznym i kompozytowymi piórami

W celu większego zgłębienia tematu polecamy “Jakim Kajakiem”.