Materiały szkoleniowe
Kajaki używane na rzekach górskich są mało stabilne i posiadają niewielkie kokpity. Jeśli dodamy, że wejście do kajaka wykonać należy na szybko płynącej wodzie to czynność ta może okazać się bardzo trudna do wykonania, szczególnie dla początkujących kajakarzy. Dlatego też pokaz i objaśnienie tak samej czynności, jak i miejsca, w którym należy ją wykonać niezbędne jest już na samym początku zajęć.
Podany poniżej opis dotyczy kajaków laminatowych, które ze względu na swoją słabą konstrukcję wymagają delikatnego traktowania. Wsiadanie na brzegu do tego typu kajaków może spowodować ich uszkodzenie, dlatego zawsze wykonujemy tę czynność na wodzie.
Dobrym miejscem do wsiadania i wysiadania z kajaka jest fragment rzeki o słabym prądzie wody (np. cofka lub wypukły brzeg rzeki) i niskim łatwo dostępnym brzegu.
Opis:
- kajak połóż na wodę dziobem pod prąd
- wiosło ułóż prostopadle do kajaka tak aby jedną ręką złapać za drążek wiosła i krawędź tylną kokpitu
- drugie pióro oprzyj płasko na brzegu wypukłą częścią w dół
- opierając się na wiośle wkładaj najpierw jedną potem drugą nogę do kajaka i wsuń się do środka z nogami prostymi w kolanach
- przełóż wiosło do przodu
- zapnij fartuch zaczynając od tyłu, sprawdź czy ucho fartucha znajduje się na wierzchu
Wysiadanie z kajaka – wykonujemy analogicznie wykonując czynności w odwrotnej kolejności.
Jeśli posiadamy kajak polietylenowy to czynność wsiadania jest znacznie łatwiejsza, gdyż można ją wykonać na brzegu, a po zapięciu fartucha zepchnąć kajak do wody