You are here: Home » poradnik szkoleniowy » technika pływania » wsiadanie do kajaka
wsiadanie do kajaka

Materiały szkoleniowe

Wsiadanie do kajaka

Kajaki używane na rzekach górskich są mało stabilne i posiadają niewielkie kokpity. Jeśli dodamy, że wejście do kajaka wykonać należy na szybko płynącej wodzie to czynność ta może okazać się bardzo trudna do wykonania, szczególnie dla początkujących kajakarzy. Dlatego też pokaz i objaśnienie tak samej czynności, jak i miejsca, w którym należy ją wykonać niezbędne jest już na samym początku zajęć.
Podany poniżej opis dotyczy kajaków laminatowych, które ze względu na swoją słabą konstrukcję wymagają delikatnego traktowania. Wsiadanie na brzegu do tego typu kajaków może spowodować ich uszkodzenie, dlatego zawsze wykonujemy tę czynność na wodzie.
Dobrym miejscem do wsiadania i wysiadania z kajaka jest fragment rzeki o słabym prądzie wody (np. cofka lub wypukły brzeg rzeki) i niskim łatwo dostępnym brzegu.

 

ms_wysiadanie
rys.1 Wsiadanie do kajaka

 

Opis:

 • kajak połóż na wodę dziobem pod prąd
 • wiosło ułóż prostopadle do kajaka tak aby jedną ręką złapać za drążek wiosła i krawędź tylną kokpitu
 • drugie pióro oprzyj płasko na brzegu wypukłą częścią w dół
 • opierając się na wiośle wkładaj najpierw jedną potem drugą nogę do kajaka i wsuń się do środka z nogami prostymi w kolanach
 • przełóż wiosło do przodu
 • zapnij fartuch zaczynając od tyłu, sprawdź czy ucho fartucha znajduje się na wierzchu

Wysiadanie z kajaka – wykonujemy analogicznie wykonując czynności w odwrotnej kolejności.

Jeśli posiadamy kajak polietylenowy to czynność wsiadania jest znacznie łatwiejsza, gdyż można ją wykonać na brzegu, a po zapięciu fartucha zepchnąć kajak do wody

 

 

 • to jest testimonial Sikor rafting

  by

 • 07 Mar 2019

  Błędy w eskimosce

  Błędy w eskimosce cz. I

  Zapraszamy na pierwszą część cyklu: błędy w eskimosce.

  Specjalnie dla Was stworzyliśmy tą krótką serię, dzięki której być może niektórzy z Was sami zdiagnozują i naprawią swój błąd :) Trzymamy kciuki, aby tak się stało! Dla nas to zawsze mniej kabin na szlaku ;)

  Tym razem zobaczycie:
  • - "armageddon"- czyli błąd początkującego,
  • - brak odwodzenia wiosła.
  https://www.youtube.com/watch?v=pi5uaWa2gH8&t=28s

  Co zrobić jeśli nie ma tu Twojego błędu?

  Jeśli Twojego błędu nie ma na tym filmiku- to cierpliwości, wkrótce ukaże się następna część. A może brakuje Ci cierpliwości, a Twoja eskimoska jest wciąż niedoskonała? Wtedy śmiało skontaktuj się z nami i umów na kurs eskimoski z instruktorem!

  Zrób to w super-komfortowych, cieplarnianych warunkach basenowych! Tylko do końca marca możesz to zrobić na basenie w Krakowie! Idealna inwestycja w siebie przed sezonem kajakowym ;)

  Umów się na kurs eskimoski: zadzwoń lub napisz!